سهراب شهریاری، استاد برجسته علوم زمین و برادر استاد پرویز شهریاری درگذشت
07 بهمن 1400
سهراب شهریاری، استاد برجسته علوم زمین و برادر استاد پرویز شهریاری درگذشت

روانشاد  استاد سهراب شهریاری که برادر استاد فقید ریاضیات، روانشاد پرویز شهریاری بود، متولد ۱۷ آبان ماه ۱۳۱۳ در کرمان بود.

وی دوره تحصیلات ابتدایی را تا کلاس سوم در دبستان کاویانی و ایرانشهر کرمان، کلاس چهارم را در دبستان رشدیه تهران و کلاسهای پنجم و ششم را در دبستان نوبنیاد منوچهری تهران گذراند و دوره تحصیلات متوسطه را در سال ۳۱ با اخذ دیپلم طبیعی از دبیرستان فیروز  بهرام به پایان رساند.

شهریاری در سال ۱۳۳۶ در دانشکده علوم دانشگاه تهران شروع به تحصیل کرد و در سال ۱۳۳۹ به اخذ درجه کارشناسی در زمین شناسی نائل شد. در سال ۱۳۴۴ از دانشگاه لانگن آلمان، کارشناسی ارشد و در سال ۱۳۴۷ از دانشگاه گراتز، مدرک دکتری گرفت. دوره پسادکترای خود را هم در زمینه دریابی آبهای زیرزمینی از دانشکده فنی گراتس اطریش و انرژیهای ژئوترمال و ژئوشیمی از دانشگاه کیوشو ژاپن کسب کرد.

وی پس از ورود به ایران از سال ۱۳۴۹ تا ۱۳۵۱ در گروه زمین شناسی دانشگاه اصفهان از سال  ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۳ در سازمان زمین شناسی کشور و از سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۸۷ در دانشگاه ملی (شهید بهشتی) مشغول به کار شد.

پایه ریزی و بنیانگذاری دانشکده علوم زمین برای اولین بار در ایران شامل گروه های چینه شناسی، معدن(کانی شناسی)، زمین شناسی هندسی از جمله فعالیتهای وی در این دوران بود به نحوی که کلنگ ساختمان این دانشکده را ایشان زمین زده است.

از دیگر مسئولیت های وی عبارتند از:

عضویت در حوزه معاونت پژوهشی وزارت علوم و آموزش عالی و شورایعالی برنامه ریزی وزارت علوم

عضویت کمیته ملی هم ارزی زمین شناسی یونسکو با سمت نماینده یونسکو در ایران

عضویت در شورای طرح و برنامه ریزی دانشگاه شهید بهشتی

مدیریت گروه، معاونت دانشکده، ریاست دانشکده علوم زمین

در زمینه علمی دکتر سهراب شهریاری در سطح کارشناسی ارشد راهنمایی ۵۲ نفر و مشاوره ۱۱ پایان نامه دفاع شده را به عهده داشته است در سطح دکتری نیز راهنمایی و مشاوره بیش از ۲۰ پایان نامه را انجام داده است.  همچنین بیش از ۲۶ مقاله چاپ شده در سمینارها و کنفرانس های داخلی و خارجی منتشر کرده است و ترجمه کتاب فنون نوین زمین شناسی ساختمانی را انجام داده است. دیگر فعالیت های علمی وی نیز عبارت است از:

شرکت در طرح تحقیقاتی بررسی ساختارهای گنبدهای نمکی در ارتباط با زمین ساخت جنوبی زاگرس

تهیه نقشه زمین شناسی منطقه کویری شرق ایران به مرکزیت ده سلم

پیگیری در اجرای پروژه سرب و روی معادن انگوران در زنجان بنا به درخواست دفتر تحقیقات خودکفایی وزارت معادن و فلزات

طرح تحقیقاتی ساختار منطقه گاوبندی جواد الائمه بنا به درخواست دانشکده معماری و شهرسازی

بررسی کمی و کیفی ذخائر معدنی و مواد مصالح ساختمانی استان کهکیلویه و بویراحمد

طرح تحقیقاتی جزائر جنوب شرق با مرکزیت جزیره قشم و جنوب سیستان و بلوچستان با مرکزیت چابهار

همکاری با ارگان هایی چون ستاد انقلاب فرهنگی، جهاد دانشگاهی، مرکز نشر کتب سازمان زمین شناسی کشور

دیده‌بان علم ایران هم درگذشت استاد سهراب شهریاری را به خانواده آن روانشاد، آرامش باد می گوید.

روانش شاد و بهشت برین جایگاهش باد.

 

به خشنودی اهورا مزدا
🖤🖤با خبر شدیم، ولی اندوه‌بار🖤🖤
شور بختانه استاد بزرگوار دکتر سهراب شهریاری برادر شادروان پرویز شهریاری از ریاضی دانان بزرگ‌ و فرزند‌‌‌‌‌ روان شادان گلستان و شهریار، استاد بزرگ زمین شناسی دانشگاه شهید بهشتی جان به جان آفرین تسلیم نمود. روانشان شاد و راهشان پر رهرو.
پرفسور شهریاری خدمات بزرگ علمی به کشور و جامعه دانشگاهی نموده اند. او کوهی از یافته های خویش را که از احوال کره خاکی یافته بود به دانشجویان آموخت و در نوشته هایش برای جویندگان راز زمین باقی گذاشت.
انجمن زمین شناسی ایران این واقعه دردناک را به جامعه زمین شناسی و علمی کشور تسلیت می گوید و برای خانواده بزرگوارشان صبر و شکیبایی آرزو می کند.
منصور قربانی
رئیس هیأت مدیره انجمن زمین شناسی ایران